تقدیر از حربه آمریکا برای فشار بر ایران و سپاه

«بارارا اسلاوین»، تحلیلگر ارشد «شورای آتلانتیک»، در تحلیلی درباره مشکلات بانکی فعلی در اجرای برجام، این موانع را برای فشار بر مقامات ایران جهت محدود کردن آنچه به ادعای وی نقش‌آفرینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اقتصاد ایران است، مفید خوانده است.

با آنکه بعد از اجرایی شدن توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 شرکت‌های اروپایی برای بازگشت به بازار جذاب ایران اعلام آمادگی کرده‌اند، اکراه بانک‌های اروپایی از انجام تراکنش‌های بانکی مربوط به قراردادهای این شرکت‌ها به مانعی عمده برای سرمایه‌گذاری آنها در ایران تبدیل شده است.

جریمه‌های سنگینی که آمریکا در سال‌های گذشته به بهانه نقض تحریم‌های ایران علیه بانک‌های بین‌المللی وضع کرده، موجب شده است که این بانک‌ها از انجام هر تراکنش مربوط به ایران هراس داشته باشند؛ این امر به نوبه خود موجب محدود شدن گزینه‌های مالی برای شرکت‌های اروپایی خواستار تجارت با ایران می‌شود.

این در حالی است که دولت آمریکا به موجب برجام متعهد به انجام اقدامات لازم برای اطمینان خاطر به شرکت‌ها و بانک‌ها جهت تجارت با ایران است. اما، به نوشته پورتر، ایران از این شکایت می‌کند که ایالات متحده آمریکا به این وظیفه‌اش عمل نکرده است.

«باربارا اسلاوین» در یادداشت خود در پایگاه خبری صدای آمریکا می‌نویسد: «در حالی که تقریباً یک سال از رسیدن ایران و جامعه جهانی به رهبری آمریکا به توافق هسته‌ای می‌گذرد، خبر خوب این است که تقریباً هیچ خبری درباره برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد.»

وی به هراس شرکت‌ها از تجارت با ایران اشاره کرده و نوشته است: «این واقعیت که شرکت‌های خارجی روند کندی برای بازگشت به ایران دارند، می‌تواند از این لحاظ که مقامات ایران را برای محدود کردن نقش سپاه در اقتصاد و بالا بردن شفافیت در بخش بانکی تحت فشار قرار می‌دهد، سودمند باشد.»

گزارش‌ها در هفته‌های گذشته حاکی از آن بوده که دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا از انجام اقدامات لازم برای اطمینان خاطر به شرکت‌ها و بانک‌ها جهت از سرگیری معامله با ایران خودداری کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس ماه گذشته در گزارشی نوشت: «دولت‌ها، بانک‌ها و سایر شرکت‌های خارجی خواستار توضیح کتبی از وزارت خزانه‌داری آمریکا - یعنی اساساً ضمانتی مبنی بر عدم مواجه شدن با تحریم‌های آمریکا - هستند. اما واشنگتن تمایلی به انجام این کار ندارد، زیرا نمی‌خواهد اینطور به نظر برسد که در زمینه جریمه‌های قاطعانه‌اش درباره رفتارهای غیرهسته‌ای، نرمش به خرج می‌دهد.»

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "تقدیر از حربه آمریکا برای فشار بر ایران و سپاه" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات