تعیین نرخ سود بانکی براساس مکانیزم بازار /بالا بودن نرخ سود بانکی چه تاثیری را بر اقتصاد می گذارد؟

اقتصاد > اقتصاد کلان - مهدی پازوکی گفت:«زمانی که نرخ سود بالا باشد صاحبان پس انداز ، تمایلی به سرمایه گذاری ندارند. »

مهدی پازوکی، کارشناسان اقتصادی در گفت و گو با خبرآنلاین درباره کاهش دوباره نرخ سود بانکی  گفت:«  کاهش نرخ سود بانکی  به صورت دستوری کاملا اشتباه است، زیرا نرخ سود بانکی باید براساس مکانیزم عرضه و تقاضای بازار تعیین شود.»

وی افزود:« در حال حاضر با توجه به اینکه نرخ تورم کاهش پیدا کرده که البته این اتفاق یکی از مزایای این دولت است، در نتیجه نرخ سود بانکی نیز باید کاهش یابد. این اتفاق به نفع بخش تولید و اقتصاد ملی است. زمانی که نرخ سود بالا باشد کسانی که صاحبان پس انداز هستند تمایلی به سرمایه گذاری ندارند. »

پازوکی ادامه داد:«  اقتصاد های کشورهای توسعه یافته از یک نرخ سود بانکی معقولی برخوردارند. نرخ سود بانکی آن ها تک رقمی است و تقریبا با نرخ تورم نزدیک است. در حال حاضر خوشبختانه نرخ تورم در ایران به حدود ۱۰ درصد رسیده است به همین دلیل نرخ سود بانکی نیز حتما باید کاهش پیدا کند،اما براساس مکانیزم عرضه و تقاضا و نه دستوری. »

وی گفت:« معمولا اقتصاد هایی که به سمت تعادل می روند نرخ سود بانکی آن ها هم متعادل می شود و متناسب با نرخ تورم تعیین می شود. بالاترین نرخ بانکی را در تاریخ بانک داری ایران در دولت احمدی نژاد داشته باشیم. در حال حاضر این کاهش باید با ساختار اقتصادی یعنی بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین شود. »

 

22435

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات