امروز طولانی‌ترین روز در نیمکره شمالی/همزمانی انقلاب تابستانی با ماه توت‌فرنگی

دانش > نجوم - همشهری آنلاین نوشت: با غروب خورشید در افق طولانی‌ترین روز سال ۲۰۱۶ در عصر روز دوشنبه ۲۰ ژوئن، بهتر است نگاهی به آسمان بیاندازید زیرا برای اولین‌بار از سال ۱۹۶۷ تا به امروز انقلاب تابستانی با پدیده‌ای نادر به نام ماه توت‌فرنگی همزمان شده‌است.

امروز ۲۰ ژوئن، خورشید به شمالی‌ترین نقطه در آسمان زمین می‌رسد. این پدیده را در نجوم "انقلاب تابستانی" می‌نامند که منجر به تغییر فصل بهار به تابستان در نیمکره شمالی زمین می‌شود.

براساس گزارش تلگراف، برخلاف نامي كه مي‌خوانيد،‌ماه توت‌فرنگي قرار نيست صورتي يا قرمز به نظر بيايد، تنها نور آن كمي به گرمي متمايل خواهد‌بود. نام توت‌فرنگي از آنجا روي اين پديده گذاشته شده‌است كه قبيله آلگونكين در آمريكاي شمالي اعتقاد داشتند ماه كامل در ژوئن نشان‌دهنده زمان برداشت محصول توت‌فرنگي است.

اين پديده در نيمكره شمالي با نام‌هاي ديگري مانند ماه رز، ماه گرم، و ماه عسل شناخته مي‌شود اما در نيمكره جنوبي به آن ماه شب طولاني گفته مي‌شود. آخرين‌باري كه همزماني انقلاب تابستانی و ماه توت‌فرنگي رخ داد، 49 سال پيش بوده‌است.

انقلاب تابستاني چيست؟
در انقلاب تابستاني قطب شمال بیش از هر زمان دیگر بسوی خورشید متمایل مي‌شود و نور خورشید فقط به برخی از مناطق نیمکره شمالی عمود می‌تابد. به اين شكل روزها به تدريج کوتاهتر مي‌شود. اين شرايط در نیمکره جنوبی دقیقا برعکس است و با انقلاب تابستانی در نیمکره شمالی ساکنان نیمکره جنوبی اغاز فصل زمستان و انقلاب زمستاني را تجربه می‌کنند.

به بياني ديگر انقلاب تابستانی وقتي آغاز مي‌شود که شیب محور زمین بیشترین گرايش را به سمت خورشید داشته و به طور مستقیم بر مدار راس‌السرطان قرار دارد، به اين شكل خورشید براي مدت طولاني‌تري در آسمان زمین حاضر است.

در هنگام انقلاب زمستانی، محور زمین در دورترین شیب خود نسبت به خورشید و به طور مستقیم بر مدار رأس‌الجدی قرار دارد، از این رو کوتاهترین ساعات روز را در آن زمان شاهد هستیم. تفاوت زمانی بلندترین و کوتاهترین روز سال تقریبا هشت ساعت و 49 دقیقه است.

5454

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات