کوتاهی هواشناسی آذربایجان غربی خسارت به بار آورد

به گزارش افکارنیوز،

منطقه سیلوانا و صومای برادوست ارومیه در روز های پنج شنبه و جمعه هفته گذشته طوفان شدیدی را تجربه کرد طوفانی که به دلیل عدم پیش‌بینی‌های درست و دقیق سازمان هواشناسی مهمان استان آذربایجان غربی شد و خسارت‌های زیادی را بر جای گذاشت.

متاسفانه عملکرد ضعیف سازمان هوا شناسی و نهاد های مربوطه باعث شد تا هشدار لازم به مردم داده نشود و همین امر باعث شد تا بارش شدید باران و تگرگ، کام بسیاری از مردم منطقه را تلخ کند و خسارت‌های زیادی نیز برجای بگذارد.

در سال های اخیر بروز بحران هایی چون طوفان، بارندگی شدید و سیل جدی گرفته نشده است که یکی از مهم ترین علل این امر کوتاهی سازمان هواشناسی کشور است که به روز، به موقع و در زمان مناسب پیش بینی نمی کند و متولیان اجرایی کشور را از اتفاقات و بحران ها مطلع نمی سازد که می توان بعنوان مثال به طوفان سال گذشته تهران اشاره کرد.

در روزهای پنج شنبه و جمعه هفته گذشته با بارش شدید باران و تگرگ و جاری شدن سیل بی سابقه در منطقه سیلوانا، خسارات و تخریبهای جبران ناپذیری به بخشهای کشاورزی، دامداری، واحدهای مسکونی مردم، راه های مواصلاتی روستاها اعم از خاکی و آسفالت و همچنین کارگاههای تولیدی و پرورش ماهی، وارد آمد.

خوشبختانه طوفان تلفات جانی نداشت و فقط به محصولات و دام های کشاورزان و دامداران آسیب رساند.

این خسارات در روستاهای سوله دوکل، کچله، نوی، سوسن آباد، براسب، کانی تابر، علیه، ژاراژی، لورزینی، شکل آباد، هاشم آباد و روستاهایی که در امتداد رودخانه باراندوز چای و دامنه کوهها واقع بودند، به چشم می خورد.

در روستاهایی که دچار سیل شده بودند دامداران اعم از زن و مرد از بعد از ظهر تا نیمه های شب در محاصره ی سیل بودند و چشم به کمک نیروهای امدادی داشتند اما دریغ از حضور یک امدادگر در محل و تنها اهالی منطقه بودند که بدون داشتن امکانات به کمک هم شتافتند.

جای تأمل است که چرا در منطقه ی سیلوانا با جمعیتی بالغ بر 56000 نفر گروه امداد و نجات همچون هلال احمر وجود ندارد تا در وقوع چنین حوادثی به کمک مردم بروند.

امیدواریم که مسئولین به جبران خسارات وارده همت گمارند و با ایجاد تیم های امداد و نجات در این منطقه خسارات ناشی از وقوع چنین حوادثی را کاهش دهند.

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "کوتاهی هواشناسی آذربایجان غربی خسارت به بار آورد" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

تبلیغات