یک مقام آمریکایی: دولت اوباما قرارداد با بوئینگ را بررسی می‌کند

اقتصاد > صنعت - ایسنا نوشت: یک مقام ارشد آمریکایی تاکید کرد که دولت اوباما باید قرارداد ایران با شرکت بوئینگ برای خرید هواپیما را مورد بررسی قرار دهد.

رسانه‌های داخلی ایران روز یک‌شنبه از رایزنی مقامات این کشور با شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا برای بستن قرارداد خرید 100 فروند هواپیما هستند که در صورت انعقاد ارزش آن میلیاردها دلار خواهد بود و اولین ورود بزرگ یک شرکت آمریکایی به جمهوری اسلامی ایران پس از توافق هسته‌ای سال گذشته است.

به نوشته روزنامه گاردین، این قراداد همچنین در صورت انعقاد بزرگترین قرارداد تجاری میان دو کشور خواهد بود. اما موانع قانونی و تحریم‌های باقی‌مانده واشنگتن علیه تهران پس از اجرای توافق هسته‌ای می‌تواند این قرارداد را سخت و پیچیده کند. با وجود تلاش وزارت امور خارجه آمریکا برای ترغیب به تجارت با ایران، شرکت‌های آمریکایی و خارجی نسبت به پیامدهای سیاسی و قانونی هر قراردادی با ایران نگران هستند.

فاخر داغستانی یک سخنگوی شرکت بوئینگ در نمایندگی‌اش در دوبی بدون اظهار نظر درباره این‌که رایزنی‌ها بر سر این قرارداد در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: هر قراردادی که حاصل شود، مشروط به تأیید دولت آمریکاست.

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز روز یک‌شنبه تأکید کرد که دولت آمریکا باید چنین قراردادی را مورد بررسی قرار دهد.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 وزارت خزانه‌داری آمریکا باید مورد به مورد اعطای مجوز به افراد و شرکت‌های خواهان صادرات، صادرات مجدد، فروش، اجاره و انتقال هواپیماهای مسافربری و خدمات و تجهیزات مربوط به ایران را بررسی کند.

به نوشته گاردین، تحریم‌های غیرهسته‌ای باقی‌مانده واشنگتن علیه تهران سبب شده است تا قانون‌گذاران آمریکایی به بوئینگ هشدار دهند که با ایران تجارت نکنند. این شرکت هواپیماسازی نیز برای فروش خود باید از یک موسسه تابع خارجی و اعتباری غیر از دلار آمریکا استفاده کند که این خود می‌تواند در اجرای این قرارداد مشکل‌ساز باشد.
22539

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "یک مقام آمریکایی: دولت اوباما قرارداد با بوئینگ را بررسی می‌کند" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات