نگاه خوش‌بینانه به برجام زیرِ سرِ نهاوندیان و نجفی بود/ دولت هیچ اولویت‌گذاری در اقتصاد ندارد

نسخه چاپيارسال به دوستان http://fna.ir/B1CI7F کپی

آدرس مورد نظر کپی شد

اقتصاددان و دکترای توسعه از دانشگاه کالیفرنیا با ابراز امیدواری به اینکه سال آینده که سال انتخابات ریاست جمهوری است نگاه سیاسی بر نگاه درست اقتصادی غالب نشود گفت: دولت هیچ اولویت‌گذاری در بخش اقتصاد ندارد.

خبرگزاری فارس: نگاه خوش‌بینانه به برجام زیرِ سرِ نهاوندیان و نجفی بود/ دولت هیچ اولویت‌گذاری در اقتصاد ندارد

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس، ابوالقاسم حکیمی پور اقتصاددان و دکترای توسعه از دانشگاه کالیفرنیا در گفتگو با نسیم آنلاین درباره عملکرد اقتصادی دولت روحانی گفت: در دولت فعلی وضعیت اقتصادی کشور از نظر تولید ناخالص داخلی اسفبار است، سال اول دولت آقای روحانی رشد اقتصادی منفی دو درصد، در سال 93 حدود صفر بوده است و برای سال 94 نیز که آماری نداریم.

وی بیان داشت: البته پیش بینی ما این است که در سال 94 رشد تولید ناخالص یک درصد باشد ولی هنوز چیزی ارائه نشده است، برای این که به تولید و رشد اقتصادی سال 90 برسیم باید در سال 94، رشد تولید ناخالص داخلی‌مان 6درصد باشد که مسلما این امکان وجود ندارد که ما در سال 94 به این رشد رسیده باشیم.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: در حقیقت به طور میانگین رشد تولید ناخالص داخلی کشور در سه سال اخیر نیم درصد بوده است که این رشدِ بسیار پایینی بوده است.

وی تصریح کرد: مطالب بیان شده آمار هستند اما به جز این آمار باید گفت که در دولت فعلی دو نگاه درباره چالش‌های اقتصادی وجود دارد، نگاه اول که خوشبینانه است این است که می گویند سال 95 سال شکوفایی اقتصاد است و ما دیگر رکود نخواهیم داشت و دلیل و سندهایی هم که ذکر می‌کنند هیئت‌هایی است که به ایران می‌آیند در حالی که حضور این هیئت‌ها  بیشتر در حد امضای تفاهم نامه و به نیت فروش محصول و کالاهای خودشان بوده است.

این اقتصاددان ادامه داد: در حقیقت نگاه دولتمردان این است که  اوضاع پس از پسابرجام بهبود خواهد یافت، هر چند در خود دولت نیز عده ای این اعتقاد را ندارند. این نگاه خوشبینانه متعلق به آقایان نهاوندیان و آقای نجفی است که اکثر اقتصاددانان متخصص این نوع دید را بیش از حد خوشبینانه می‌بینند.

وی تصریح کرد: طیفی دیگر از دولتمردان مانند آقای سیف معتقد بر این هستند که امسال هم رشد اقتصادی نخواهیم داشت. نگاه دوم این مطلب را بیان می دارد که در سال جاری نه تنها اوضاع بهتر نخواهد شد بلکه رکود نیز عمیقتر خواهد شد.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: مهمترین مشکل در اقتصاد کنونی ایران اولویت گذاری اشتباه در مسائل است در حقیقت دولت هنوز به جمع‌بندی برای اولویت‌گذاری نرسیده است. وی با اشاره به برخی از مشکلات کنونی اقتصادی کشور گفت: متأسفانه در حال حاضر نقدینگی ما به سمت تولید نرفته و این مشکل بزرگی است و از طرفی جاذبه‌های بخش تولید در اقتصاد ما بسیار پایین است در صورتی که جاذبه های بخش خدمات، دلالی بسیار بالا است. حکیمی پور در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم سال آینده که سال انتخابات ریاست جمهوری است نگاه سیاسی بر نگاه درست اقتصادی غالب نشود. دولت فعلی هیچ گونه اولویت گذاری در بخش اقتصاد ندارد.

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/

http://fna.ir/B1CI7F

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات