رونمایی از 20 اثر خطی موزه محفوظی/از مثنوی معنوی کتابت شده در دوره صفوی تا کیمیای سعادت سده ۸ هجری

جامعه > میراث فرهنگی و گردشگری - طی مراسمی با حضور چهره‌های مطرح فرهنگی، از 20 اثر خطی قرآنی، علمی، فرهنگی و هنری موزه محفوظی، رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ آثار خطی نفیس و نایاب با توجه به قدمت، اهمیت نگارش در دوران خاص تاریخی، ریزه‌کاری‌های تزئینی، جنبه‌های هنری و تکنیک‌های ظریف بصری، معرفی و رونمایی شدند.

محمدصادق محفوظی، با بیان این که هر ساله در ماه مبارک رمضان 20 نسخه خطی که نسبت به سایر آثار خریداری شده، از ویژگی‌های برجسته‌تری برخوردار هستند رونمایی می‌شود، گفت: 6 دفتر کامل مثنوی معنوی کتابت شده در دوران صفوی، کیمیای سعادت امام محمدغزالی از سده 8 هجری قمری و مرقع مناجاتنامه خواجه عبدالله انصاری به خط نستعلیق جلی، از جمله کتاب‌های رونمایی شده در مراسم بودند.

او از قاب آینه مزین به شمایل امیرالمومنین(ع) و اشعار فارسی،پیشکش شده به ناصرالدین شاه قاجار، به عنوان یکی دیگر از آثار برجسته رونمایی شده نام برد و گفت: کلیات سعدی کتابت شده در سال 1092 هجری قمری، قرآن عمامهای 8 گوشه منحصر به فرد با جلد لاکی و گل و طومار شجرهنامه ائمه معصومین و اولادشان به خط نسخ در دو رو و مربوط به سال 700 هجری قمری از دیگر آثاری بودند که مورد توجه متخصصان قرار گرفتند.

چاپ عکسی دو اثر خطی نفیس دیگر

رئیس مرکز دایرهالمعارف انسانشناسی، در ادامه از چاپ عکسی دو نسخه خطی نفیس دیگر در مجموعهاش خبر داد و گفت: کتاب دعای صباح و کتاب لوایح جامی، دو اثر تازه منتشر شده دیگر از موزه نسخ خطی محفوظی است.

این استاد دانشگاه، با اشاره به خط شکسته نستعلیق میرزا غلامرضا اصفهانی در کتابت لوایح جامی، گفت: کل کتاب شامل 43 صفحه 12 سطری است که صفحات ابتدایی آن دارای سرلوحی زیبا با نقوش لاجورد، طلا، زرد و نارنجی و مشکی و سفید است که رنگ‌ها با ظرافت و تنوع جالبی در سطرها و جداول صفحات بعدی، مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

محفوظی، درباره قدمت نگارش کتاب، توضیح داد: پای امضای کاتب اثر، تاریخ 1291 قمری به چشم می‌خورد.

او با بیان این که چاپ عکسی اثر یادشده، با مقدمه «علی حیدریساولی» و به کوشش «سیدصادق حسینی اشکوری»، رمضان امسال به انتشار رسیده است، تأکید کرد: چاپ عکسی این کتاب 148 صفحهای از سوی موسسه پژوهشی ابنسینا صورت پذیرفته است.

او در بخش دیگری از سخنانش به انتشار چاپ عکسی کتاب دیگری به نام «دعای صباح» اشاره کرد و گفت: این دعا که یکی از ادعیه محبوب امیرالمومنین (ع) به حساب میآید، توسط «محمدشفیع تبریزی» و در سال 1237 هجری قمری به خط نسخ معرب کتابت شده است.

محفوظی، با تأکید بر این که برخی از ترجمه‌های متنوع این دعا در صفحات اولیه کتاب منتشر شده است، گفت: شرح احوال و آثار نگارنده کتاب نیز در صفحات 41 و 42 به طور خلاصه درج شده است.

چاپ عکسی دعای مذکور، در قالب یک کتاب 94 صفحه‌ای و رنگی از سوی موسسه پژوهشی ابن سینا انتشار یافته و مقدمه آن نیز توسط «سیدصادق حسینی اشکوری» به نگارش درآمده است.

این مجموعه‌دار، در ادامه ضمن اظهار خرسندی از استقبال علاقهمندان نسبت به چاپ عکسی دو کتاب دعای اعتصام و مثنوی مولانا، گفت: اشتیاق صاحبان ذوق برای تهیه دو نسخه یاد شده، قابل تقدیر بود.

او از نسخه خطی ذخیره خوارزمشاهی مربوط به سال 640 هجری قمری، مثنوی معنوی به خط نستعلیق 1256 هجری قمری و مرقع اسناد به دست‌خط امیرکبیر، به عنوان سایر نسخ رونمایی شده در مراسم نام برد و ادامه داد: شاهنامه فردوسی مربوط به سال 1240 هجری قمری، کتاب خلاصه اللغه استاد وصال شیرازی با خط ترکیبی نستعلیق و شکسته نستعلیق، کتاب قصیده برده بوصیری، برهان الکفایه فی احکام النجوم، جزء 16 قرآن کریم به خط ریحان 5 سطری، زادالمعاد به خط نسخ معرب نوشته شده توسط عبدالله بن عاشور، کتاب شرح احوال و تاریخ زندگی امام رضا (ع) به خط نستعلیق و قرآن به خط بیهاری از دیگر آثار خطی رونمایی شده در ماه مبارک رمضان امسال بودند.

محفوظي در پايان گفت: اکبر ايراني رئيس مرکز ميراث مکتوب، ميرجلالالدین کزازي شاهنامه پژوه، حبیبالله عظیمی معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سيدصادق اشکوري رئيس مرکز ذخائراسلامي، مهدی عتیقی‌مقدم مرمتگرنسخ خطی، علي حيدرييساولي استاد دانشگاه، اميراحمدفلسفي خوشنويس، شهرام یوسفیفر معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و سرانجام پروفسور سيدحسن امين استاد دانشگاه گلاسکو انگلستان از جمله متخصصاني بودند که رونمايي کتب توسط آنان صورت گرفت.

۴۲۲۳۶

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات