فرق اسلامی جز وهابیت مسأله شفاعت را قبول دارند / وهابیون مقامات انبیا و اولیا را پایین می‌آورند

95/03/31 - 00:58

شماره: 13950330001548

نسخه چاپيارسال به دوستان http://fna.ir/AAUGPG کپی

آدرس مورد نظر کپی شد

یکی از مراجع تقلید ابعاد مختلف مسأله شفاعت در دین مبین اسلام را تشریح کرد و گفت: همه فرق اسلامی شفاعت را قبول دارند در حالی که وهابیون مقامات انبیا و اولیا را پایین می‌آورند.

خبرگزاری فارس: فرق اسلامی جز وهابیت مسأله شفاعت را قبول دارند / وهابیون مقامات انبیا و اولیا را پایین می‌آورند

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی در برنامه چشمه معرفت که یکشنبه شب از شبکه اول سیما پخش شد با اشاره به مسأله شفاعت در دین مبین اسلام اظهار کرد: همه فرق اسلامی می‌گویند طلب شفاعت از پیامبر و اولیای الهی اشکال ندارد ولی فقط وهابیت معتقدند نمی‌شود از پیامبر گرامی اسلام طلب شفاعت کرد.

وی با اشاره به اینکه شفاعت دعا است گفت: اگر پیامبر اکرم شفاعت می‌کند ایشان دعا می‌کند که خداوند از گناه بنده بگذرد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه شفاعت شرایطی در خصوص فرد شفیع و فرد مورد شفاعت دارد، بیان کرد:‌ آیا طلب دعا کردن از پیامبر اکرم اشکالی دارد؟ مگر در زمان حیات ایشان قرآن نمی‌گوید نزد پیامبر گرامی اسلامی بروید و از او بخواهید در حق شما شفاعت کنند.

وی با اشاره به اینکه طلب شفاعت کردن از پیامبر(ص)، طلب دعا کردن است، گفت: حتی قرآن منافقان را توبیخ می‌کند که وقتی می‌گوییم از پیامبر طلب شفاعت کنید امتناع می‌کنند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه مشخص می‌شود که فرد منافق از فرمان خدا سرپیچی می‌کند، اضافه کرد: فرد مومن خدمت پیامبر گرامی اسلام می‌رود و طلب دعا می‌کند و این مسأله هیچ اشکالی ندارد.

وی با اشاره به اینکه صحابه از پیامبر می‌خواستند که در حق ایشان شفاعت کند، به حدیثی اشاره کرد و افزود: انس بن مالک از پیامبر اسلام طلب شفاعت می‌کند و ایشان نیز این خواسته را اجابت می‌کنند.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به اینکه کار وهابیون این است که مقامات انبیا و اولیا را پایین بیاورند و ایشان را مانند یک انسان عالی قلمداد کنند، گفت: آنها معتقدند فقط برای پیامبر وحی نازل می‌شود در حالی که ما پیامبران را انسان‌های برگزیده می‌دانیم و از ایشان می‌خواهیم که در حق ما دفاع کنند.

وی افزود: آنها می‌گویند که طلب شفاعت در مقام حیات پیامبر است، در پاسخ باید گفت که اگر ماهیت یک عمل دارای شرک باشد چه فرقی بین زمان حیات و ممات است؛ با حیات و ممات در ماهیت عمل فرقی ایجاد نمی‌شود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه پیامبر اکرم(ص)‌ و شهدا حی هستند، گفت: اگر پیامبر اکرم(ص) حی نیست پس چرا ما در نماز به ایشان سلام می‌فرستیم. پیامبر اکرم می‌فرماید که بر من صلوات بفرستید و تمام درودهای شما به من می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه طلب شفاعت، طلب دعا از یک انسان والا است تاکید کرد: ممکن است بگویند مشرکان از بت‌های خود طلب شفاعت می‌کردند در حالی که این اقدام آنها عین شرک است در حالی که ما انبیا را افراد برگزیده خداوند می‌دانیم و طلب شفاعت ما عین توحید است.

انتهای پیام/2258/ر30/

http://fna.ir/AAUGPG

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات