پشت پرده اختلافات در هیات مدیره بانک سرمایه

ظاهرا بانک سرمایه به حیات خلوت برخی سهام داران تبدیل شده است . سهام دارانی که نمایندگانشان در هیات مدیره سال به سال برخی مدیران نظام بانکی را در این بانک دعوت به همکاری می کنند و در مدت کوتاهی با ایشان خداحافظی می کنند . اما به راستی پشت پرده این آمدن و رفتن ها و اختلافاتی که مدیران با هیات مدیره و یا به قولی نمایندگان سهام داران پیدا می کنند چیست؟

به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز) : ظاهرا اختلافات بین هیات مدیره بانک سرمایه دوباره بالا گرفته است تا جایی که بانک سرمایه نام علیرضا حیدرآبادی پور را که تا پیش از این به عنوان مدیرعامل معرفی شده بود را حذف کرده است .
بانک سرمایه را می توان رکوردار انتصابات مدیریتی در نظام بانکی کشور قلمداد کرد .بهمن ماه سال گذشته بود که حیدرآبادی به عنوان مدیرعامل به بانک سرمایه رهسپار شد .
اگر قرار باشد به ترتیب تاخر نام مدیران را لیست کنیم در این فهرست
1- علیرضا حیدرآبادی پور
2- احمدی (سرپرست)
3- خیراله بیرانوند
4- شهاب‌الدین غندالی (سرپرست)
5- احمد درخشنده
6- علی بخشایش
7- حاجی زاده
8- ابوالحسنی
9- حسینی هاشمی
10- هدایتی قرار می گیرد .
از حضور درخشنده تاکنون یعنی در بین سال های 92 تا 95 بالغ بر پنچ تفکر مدیریتی در کمتر از سه سال به بانک ورود کرده است و مسلما این تفکرات برنامه های نیمه کاره ای را در بدنه به جا گذاشته است .
اما قانون تجارت اذعان دارد که مدیرعامل منتخب اعضای هیات مدیره است و این جای این پرسش در بین اعضای هیات مدیره بانک سرمایه احساس می شود که به چه دلیل افرادی که سابقه طولانی مدیریت در بانک هایی مانند صادرات، سپه، شهر و ... را دارند، نتوانسته اند با منتخب سهام داران همکاری طولانی مدت داشته باشند؟
خواسته هیات مدیره از مدیران عامل بانک سرمایه چه بوده است که هرکدام به طور میانگین کمتر از یک سال توانسته اند در این سیستم فعالیت کنند؟
آمارهای بانک مرکزی اذعان دارد که میزان رشد چهار سپرده اصلی ریالی بانک سرمایه از بهمن ماه گذشته تا خرداد ماه سال جاری با 25درصد رشد همراه بوده است و سپرده دریافتی از موسسات و بانک های در این بانک در همین مدت 39درصد کاهش داشته است .

گزارشات رسمی اذعان دارد که خالص تسهیلات اعطایی به اشخاص در بانک سرمایه با 8درصد رشد همراه بوده و مانده تسهیلات جاری نیز 62درصد رشد را تجربه کرده است .
بانک سرمایه در این مدت توانسته است مطالبات غیر جاری را نیز سامان دهی کند و از رشد مطالبات سررسید گذشته بکاهد و آن را با کاهش 49 درصدی همراه کند و این در حالی است که مطالبات مشکوک الوصول تسهیلات نیز به جریان افتاده و بخش قابل توجهی از آن وصول شده و در مجموع مطالبات بانک کاهش یافته است .
این موارد در حالی شکل گرفته که شایعه عدم حضور حیدرآبادی به عنوان مدیرعامل از بانک سرمایه شکل می گیرد و در حالی که بهمن خادم در گفت و گویی اظهار می کند که برای رفتن یا ماندن حیدر آبادی پور منتظر تصمیم بانک مرکزی هستیم نام مدیرعامل در سایت وجود ندارد .

اما به نظر نمی رسد که اظهارات این عضو هیات مدیره به واقعیت نزدیک باشد چراکه فرشاد حیدری معاون نظارت بانک مرکزی در نامه ای در 13 خرداد ماه به محمد رضا خانی رئیس هیات مدیره بانک سرمایه اذعان داشته که بازگشت به نامه 23465 همان گونه که مطلع می باشند و به انحا مختلف از جمله در جلسات متعدد نیز به آن تصریح گردیده است یکی از اساسی ترین اشکالات وارده به بانک سرمایه بی ثباتی در مدیریت ارشد آن بانک است ،موضوعی که قاعدتا منجر به تحمیل هزینه های مختلف به بانک و نظام بانکی کشور می گردد. از این رو تاکید می دارد تغییر مدیرعامل و تعیین سرپرست در حال حاضر مورد تائید این بانک نبوده و اشعار می دارد که عنوان سرپرست در اساسنامه مصوب آن بانک صرفا در چارچوب اختیارات بانک مرکزی و در شرایط خاص پیش بینی شده است و هیات مدیره آن بانک نمی تواند در این زمینه راسا به انتخاب فرد یا جایگاهی تحت عنوان سرپرست مبادرت نماید . خاطر نشان می سازد در موارد آتی نیز اعضای هیات مدیره آن بانک باید در چارچوب قوانین و مقررات جاری و پس از هماهنگی و طی تشریفات قانونی و اداری مربوطه از جمله اخذ تائیدیه صلاحیت حرفه ای، گزینه مورد نظر،اقدام به انتخاب مدیرعامل بانک نمایند و در این زمینه یکایک اعضای هیات مدیره آن بانک مسئولیت تضامنی خواهند داشت .

همان طور که مشاهده می شود معاون نظارت صراحتا اعلام کرده است تغییر مدیرعامل مورد تائید بانک نیست .
بانک سرمایه در ماموریت های ترسیمی برای خود اذعان دارد که تلاش خواهيم كرد تا بالاترين ارزش افزوده براي ذينفعان از طريق توسعه بازارهاي داخلي و خارجي و با استفاده از تكنولوژي‌هاي پيشرفته و مدرن بانكي تحقق يافته و با ارائه برترين خدمات پولي و بانكي به مشتريان خود شعار "بانك خوب سرمايه است" را تحقق بخشيم. اعتماد ما به كاركنان خود به عنوان ارزشمندترين دارايي، بانك ما را در ايجاد رضايت مشتريان و سرآمدي ميان بانكهاي كشور ياري نموده و بهبود مستمر براي فعاليتهاي خود را سرلوحه امور قرار مي‌دهيم.بنابراین با بی ثباتی مدیریت معلوم نیست که چگونه باید به این اهداف رسید ؟

اما ظاهرا مشكلات این بانک از اعلام تخلفات كه توسط معاونت بازرسي بانك اعلام شده است شروع شده و هيات مديره با متخلف هيچ برخوردي نكرده است .ظاهرا بانک مرکزی و حراست این بانک و سایر نهادهای نظارتی در جریان این تخلفات قراردارند.

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "پشت پرده اختلافات در هیات مدیره بانک سرمایه" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات