گرد و خاک ادامه دار در خوزستان، ایلام و بوشهر/ شاید فردا از حجم ریزگردها کاسته شود

جامعه > محیط زیست - ایسنا نوشت: مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به به افزایش سرعت وزش باد در جنوب عراق از تداوم گرد و غبار استان‌های خوزستان، ایلام و بوشهر خبر داد.

احد وظیفه گفت: انتظار داریم از فردا (دوشنبه 31 خرداد) از شدت گرد و غبار کشور کاسته شود، در حال حاضر با شکل‌گیری توده گرد و غبار در شمال عراق ولی سامانه هواشناسی طوری در حال گردش بود که گرد و غبار زیادی به کشور ما انتقال نیافت و انتظار داریم از فردا مسیر حرکت گرد و غبار تولیدی در عراق به سمت کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس مثل عربستان باشد و خیلی به سمت ایران نیاید.

وی با تاکید بر اینکه غلظت گرد و غبار در روزهای آینده رو به کاهش است، اظهار کرد: با این وجود احتمال اینکه گرد و غبار تولید شده طی بعدازظهر امروز و فردا به آذربایجان غربی و شرقی منتقل شود، وجود دارد. بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و مدل‌های هواشناسی، با گذر امواج تراز میانی از شمال غرب کشور، در بعدازظهر امروز رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید موقت در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل پیش‌بینی می‌شود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی افزود: تصاویر دریافتی از ماهواره ، توده گرد و خاک را در شمال عراق نشان می‌دهد که احتمال وقوع این پدیده در بعدازظهر امروز در برخی نقاط شمال غرب و غرب شامل استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه وجود دارد. در روز دوشنبه نیز به سبب افرایش سرعت وزش باد در جنوب عراق، پدیده گرد و غبار در استان‌های خوزستان، ایلام و بوشهر پیش‌بینی می‌شود.

وظیفه ادامه داد: بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌هاي پیش‌یابی هواشناسی، در سه روز آینده در شمال غرب کشور و ارتفاعات البرز مرکزي رگبار و رعد و برق، گاهی با وزش باد شدید موقتی رخ خواهد داد، همچنین طی همین مدت بارش پراکنده براي سواحل دریاي خزر پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه طی سه روز آینده براي نیمه شرقی کشور وزش باد شدید و پدیده گرد و خاك بویژه براي منطقه زابل پیش‌بینی می‌شود، اظهار کرد: در همین مدت وزش باد شدید موقت و گرد و خاك در استان‌هاي قم، البرز، قزوین، مرکزي، اصفهان ، تهران و سمنان بویژه در بعدازظهر پیش‌بینی می‌شود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی افزود: تصاویر دریافتی ماهواره توده گرد و خاك را بر روي شمال کشور عراق نشان می‌دهد. بنابراین در بعدازظهر امروز احتمال وقوع این پدیده در برخی نقاط شمال غرب و غرب وجود دارد. در روز دوشنبه 31 خرداد، با افزایش سرعت وزش باد در جنوب عراق، پدیده گرد وخاك در جنوب غرب کشور پیش‌بینی می‌شود.

به گفته وظیفه، سواحل و بخش‌هاي میانی خلیج فارس و بخش‌هاي شرقی دریاي عمان امروز مواج خواهد بود.

وی در پایان در مورد وضعیت هوای استان تهران نیز اظهار کرد: آسمان تهران در روز دوشنبه 31 خرداد، صاف، در بعضی ساعات وزش باد شدید با احتمال باد و گرد و خاك با حداکثر و حداقل دمای 36 و 23 درجه سانتیگراد و در روز سه‌شنبه اول تیر، کمی ابري، در بعدازظهر افزایش ابر، در بعضی ساعات وزش باد شدید با احتمال باد و گرد و خاك با حداکثر و حداقل دمای 38 و 34 درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

۴۷۴۷

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات