حریری: برنامه بلند مدت اقتصادی نداریم/ تنها ۳۰ درصد از مشکلات به تحریم برمی‌گردد، بسیاری مشکلات ما مدیریتی است

95/03/30 - 12:26

شماره: 13950330000531

نسخه چاپيارسال به دوستان http://fna.ir/UB5TRZ کپی

آدرس مورد نظر کپی شد

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: تنها ۳۰ درصد از مشکلات ما به تحریم بازمی گردد و بسیاری از آنها مدیریتی است، برنامه بلند مدتی برای اقتصاد نداریم.

خبرگزاری فارس: حریری: برنامه بلند مدت اقتصادی نداریم/ تنها ۳۰ درصد از مشکلات به تحریم برمی‌گردد، بسیاری مشکلات ما مدیریتی است

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره عملکرد اقتصادی دولت در سه سال اخیر، اظهار داشت: دولت در پیشبرد اهدافی که در حوزه اقتصاد از پیش اعلام کرده بود، به جز کنترل تورم موفق نبوده و شاید این به آن دلیل است که حاصل فقط برنامه‌ریزی دولت بوده است.

وی اضافه کرد: از آنجایی که دولت سیاست‌های انقباضی و بی‌مهابا برای مهار تورم در پیش گرفت، باعث شد که رکود تشدید شود و نتیجه آن شد که اکنون بیش از 5 سال است که کشور در رکود فرو رفته و محاسباتشان در مورد نقش رکود 5.6 درصدی درست پیش نرفت.

این فعال اقتصادی به دولتمردان هشدار داد که تشدید رکود در طولانی‌مدت همانند بیمار مرگ مغزی است که بسیاری از ظرفیت‌های اقتصادی را کلاً برای همیشه از بین می‌برد و قابل احیا نیست.

وی بخش دیگری از مشکلات را با فضای سیاسی جامعه مرتبط دانست و گفت: در زمان تحریم اتفاقی که افتاد، این بود که مشکلات سیاسی و جنگ‌های سیاسی در صحنه اقتصاد وارد شد و از آن طرف همان طور که دشمنان خارجی با ما رفتار کردند، در صحنه داخلی جناح‌های مختلف سیاسی تلافی دعواهای خود را بر سر اقتصاد در آوردند.

نکته جالب دیگری که حریری به آن اشاره کرد، این بود که کشور ما هر سال به یک بهانه‌ای درگیر انتخابات است که سبب می‌شود رشته کار و تمرکز بر روی مسائل و مشکلات اقتصادی از دست بیرون رود. یک سال انتخابات مجلس، یک سال ریاست جمهوری، یک سال انتخابات شوراها است.

نایب‌ رئیس اتاق ایران و چین با اشاره به بزرگ‌نمایی دولت در دستاوردهای برجام، نیز گفت: پس از اجرای برجام دولت به گونه‌ای القا کرد که قرار است، تمام نان و آب مردم داده شود و از آن طرف مخالفان دولت اعلام کردند که برجام هیچ گونه دستاوردی نداشته است، در حالی که واقعیت این است که برجام سبب شد که جلوی آن سرعتی که اقتصاد ما را به سمت سقوط کامل می‌برد، گرفته شود.

وی تصریح کرد: مردم باید واقعیت‌های روز را دانسته و زندگی خود را بر اساس آن برنامه‌ریزی کنند و واقعیت این است که اقتصاد وابسته به نفت و وابسته به خارج است که به منابع نفتی ارزی متکی است و از درون مشکل دارد. در زمان تحریم بسیاری از فعالان اقتصادی بارها اعلام کردند که تنها 30 درصد از مشکلات ما به تحریم برمی‌گردد و بسیاری از مشکلات ما مدیریتی است.

حریری تأکید کرد: ما چه در زمانی که قرار بود تحریم بشویم و چه پس از اجرای برجام، هیچ برنامه‌ای نداشتیم و مطمئن باشید، حتی اگر روزی تمام تحریم‌های ما هم لغو شود، باز هم برنامه‌ای نخواهیم داشت، چرا که ما استراتژی مشخص و بلندمدت اقتصادی نداریم و برای رفتارهای بین‌المللی که با ما می‌شود، نمی‌دانیم چگونه برخورد کنیم.

نایب‌ رئیس اتاق ایران و چین مهمترین مشکل موجود در کشور را رکود، گرانی کالا و از بین رفتن قدرت خرید طبقه متوسط دانست که معلول برنامه نداشتن و سیاست‌زدگی اقتصاد است.

انتهای پیام/ب

http://fna.ir/UB5TRZ

اخبارمرتبط :

95/03/30 - 11:21

95/03/30 - 09:58

95/03/29 - 16:06


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات