کفتربازی جرم است یا نیست؟/ مزاحمت برای همسایگان، لذت بردن برای کبوتربازها

جامعه > مشکلات مردم - یکی از مخاطبان سرویس مشکلات مردم این سوال را پرسیده آیا نگهداری از کبوتر و بازی با آنها که در عرف به نام سنتی کفتربازی شناخته می شود جرم است؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نگهداری از حیوانات از زمانهای باستان توسط انسان انجام می شده. در حال حاضر نیز برخی از حیوانات خانگی در محیطهای آپارتمانی نگهداری می شود. از دیرباز نیز نگهداری از کبوتر در محلات سنتی نشین به نام کفتربازی، یکی از تفریحات مردم به شمار می رفت. ولی اکنون این موضوع بدل به مشکل شده. زیرا برخی شهروندان دوست ندارند از بام تا شام سایه جوان کفترباز را بالای بام ببینند که برای کبوترهایش، سوت می زند و آواز می خواند.
یکی از مخاطبان سرویس مشکلات مردم در این باره نوشته: سلام خبر آنلاینی ها سوالی داشتم جرم کسیکه در کوچه مسکونی کفتربازی میکنه چیست ؟؟؟ و آیا کفترباز با سوت و آهنگ برای کبوتر خود میتواند آرامش کوچه را بهم بزند؟؟؟
در پاسخ به این شهروندان باید گفت: اولا در قانون، جرمی به نام کبوترپرانی یا کفتربازی وجود ندارد ولی از آن جایی که نگهداری از این پرنده ها با سنتها و آداب خاصی همراه است که این آداب باعث اذیت و آزار همسایگان می شود، می توان به عنوان مزاحمت از دست جوان کفترباز عارض شد.
رفتن گاه و بیگاه بالای بام، سوت زدن، سر و صدا و احیانا فضولات و آلودگی های این حیوانات در فضای کوچکی که باعث ایجاد مزاحمت برای همسایگان می شود، قابل پیگیری است. البته در سالهای دور نیز قانونی درباره منع کبوتربازی در حریم 40 کیلومتری فرودگاه ها و مسیرهای عبور هواپیماها به تصویب رسیده بود که با کاهش چشمگیر کبوتربازی در محلات، این قانون عملا منسوخ شده است.
البته در عرف قضایی دادگاه ها عموما در مواجهه با این پرونده ها، ضمن ارشاد فرد علاقمند به کبوتر، حق را به شاکی می دهند و رای بر علیه کبوترپران صادر و اجرا می شود که عمولا جریمه مالی است.


45231

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات