روز مثبت اما با رشد کم‌‌عمق بورس به روایت نمودار

شاخص کل بورس طی معاملات امروز شنبه، 29 واحد افزایش یافت و در ارتفاع 73 هزارو 906 واحدی قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص کل بورس که طی معاملات هفته گذشته 1999 واحد ریزش کرد، معاملات این هفته را با روندی مثبت آغاز کرد و در آغاز معاملات بیش از 100 واحد افزایش یافت. اما طی انجام معاملات در بازار امروز ، از شتاب آن کاسته شد، به طوریکه در انتهای معاملات امروز 29 واحد رشد کرد و در ارتفاع  73 هزار و 906 واحدی قرار گرفت. 

سیدسلمان نصیرزاده در رابطه با عملکرد امروز بازار سهام به اقتصادنیوز گفت: بازار امروز که در مجموع 29 واحد افزایش یافت، تحت تاثیر نمادهای «رمپنا»، «غدیر»، «وپاسارگاد»، «شبندر» قرار گرفته است. این نمادها که تا 90 واحد بر شاخص تاثیر مثبت گذاشتند با انجام معاملات بلوکی و جابه‌جایی میان حقوقی‌ها به روند مثبت بازار ادامه دادند. به این معنی که اگر جمع جبری آنها را لحاظ کنیم بازار حدود 60واحد خالص منفی بوده است. در مجموع به نظر می‌رسد وجود چند نماد اصلی بازار را مثبت نگه داشته است، در غیر این صورت بازار مجددا در پایان معاملات بازار منفی می‌شد.

این کارشناس بازار سهام گفت: اما طی معاملات امروز، حجم معاملات هم به شدت پایین بود و معاملات بازار اعم از بورس و فرابورس 208 میلیارد تومان بود به صورتی که خالص معاملات کمتر از این مقدار بوده است. ارزش خالص معاملات نیز، 196 میلیارد تومان بود که نشان می‌دهد همچنان معامله‌گران از حضور در معاملات پرهیز می‌کنند و تردید در معاملات کاملا به چشم می‌آید. از این رو همچنان نمی‌‌توان انتظار داشته باشیم که بازار حرکت خوبی را شروع کند.

او افزود: اگر به سابقه بازار در سال‌های گذشته توجه کنیم، معمولا در نیمه دوم خردادماه یا اوایل تیرماه بازار حرکت مثبتی را شروع می‌کرد به خصوص در گروه بانک‌ها؛ چراکه صورت مالی بانکی‌ها در اواخر خردادماه منتشر می‌شود و در اواخر تیرماه نیز، مجامع آنها برگزار می‌شد و این گروه با فرض بر اینکه عملکرد مثبتی و تقسیم سود خوبی داشتند، حرکتی مثبتی را شروع می‌کردند؛ این در حالی است که تاکنون گروه بانکی آن انتظارات را برآورده نکرده و شاید یکی از دلایل آنها، عملکرد مالی آنها نسبت به سال‌های گذشته باشد.

نصیرزاده گفت: در بازار نیز، عمده روند معاملات بازار یک روند نوسان‌گیر بوده است به این معنی که بیشتر خریدها کوتاه‌مدت بوده است. از این رو عدم پایداری روند مثبت و عدم پایداری صفوف خرید در این است که همچنان عرضه‌کننده‌ها بر تقاضا‌کننده‌ها غالب هستند. به عبارتی فروشنده‌ها این زمان را فرصتی برای فروش سهام‌شان و افزایش سرمایه نقدینگی‌شان می‌دانند از همین رو عمق امروز بازار به شدت کم بود و روند معاملات روند چشمگیری نبود.

او معتقد است: به نظر می‌رسد موج اصلی بازار با گزارش‌های شش‌ماهه که اواخر شهریورماه یا اوایل مهرماه منتشر می‌شود، همزمان شود و در آن زمان روند بهتری را برای بازار مشاهده کنیم. روند فعلی عمدتا روند فرسایشی است و مثبت آن کم‌عمق است و بعید می‌دانم مثبت امروز یا حداقل این عدد، بتواند در روزهای اخیر نوید بخش روند مثبت بازار باشد. البته شاید به صورت کوتاه‌مدت موج مثبتی را در ادامه روند بازار در روزهای اخیر شاهد باشیم که عامل آن هم بتواند گروه‌هایی مثل گروه‌های بانکی باشند.


برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "روز مثبت اما با رشد کم‌‌عمق بورس به روایت نمودار" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات