لوریس چکناواریان: خودمان را گم کرده‌ایم

فرهنگ > موسیقی - لوریس چکناواریان اعتقاد دارد زندگی یک تئاتر در تئاتر است و موجودات و انسان بازیگر آن؛ اما در این بین چنان غرق مسائل هستیم که خودمان را گم کرده‌‌ایم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، لوریس چکنواریان، آهنگساز و رهبر ارکستر کشورمان که جمعه شب گذشته 28 خرداد ماه در تماشاخانه باران به تماشای نمایش «تریو بدون هارمونی» نوشته و کاری از سیاوش پاکراه نشست، با بیان اینکه نمایشنامه پاکراه بسیار زیبا اما خطرناک بود، در توضیح نظر خود گفت: به این دلیل معتقدم متنِ این نمایش خطرناک است که فضایی متفاوت برای بازیگر بوجود می‌آورد و به شدت مبتنی بر هنرنمایی آنهاست. اگر بازیگر درنگ کوتاهی داشته باشد کار از دست می‌رود ولی بازیگران نمایش «تریو بدون هارمونی» به خوبی با نقش ارتباط برقرار کردند و این احساس کاملا به تماشاگر منتقل می‌شد، به شکلی که اصلا متوجه گذر زمان نشدم.

این هنرمند صاحب‌نام موسیقی به موضوع نمایش اشاره کرد و ادامه داد: آنچه روی صحنه رفت مثل زندگی؛ به نوعی یک تئاتر در تئاتر بود. شکسپیر می‌گوید جهان یک تئاتر بزرگ است و همه ما بازیگران آن هستیم. من معتقدم ایفای نقش همه موجودات روی زمین صدها سال پیش از آنکه شکسپیر به آن اشاره کند جریان داشته و همه ما هنرپیشه‌هایی هستیم که از بس داخل ماجرا قرار گرفته‌ایم خودمان را هم گم کرده‌ایم.

چکناوریان خاطرنشان کرد: در جریان همین فراموشی‌ست که به یکباره نویسندگان خوبی پیدا می‌شوند و از این برداشت انسانی نمایش‌نامه‌ای مثل «تریو بدون هارمونی» خلق می‌کنند و ما تازه با دیدن اجرا پی می‌بریم که زندگی خودش یک نمایش بزرگ در دل نمایش دیگری است.

او همچنین در مقایسه بین فضای حاکم بر تئاتر و موسیقی از نظر استعدادهای موجود گفت: اگر قرار باشد با موسیقی سنتی ایرانی مقایسه کنیم، در این زمینه هنرمندان بسیار بزرگ و صاحب‌نامی در عرصه موسیقی فعالیت می‌کنند. در زمینه موسیقی کلاسیک و تشکیل یک ارکستر سمفونیک که به پنجاه سال زمان نیاز داریم و در بخش موسیقی پاپ هم هنرمندان با استعدادی وجود دارند. اما می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که اگر استعداد موجود در بخش نوازندگی موسیقی کلاسیک و ارکسترهای ما به اندازه توانایی و استعداد بازیگران تئاتر کشور بود، دیگر غمی نداشتیم و اتفاق‌های بسیار خوبی رخ می‌داد.

نمایش «تریو بدون هارمونی» به کارگردانی سیاوش پاکراه و ایفای نقش ایوب آقاخانی، نگار عابدی و حمیدرضا نعیمی هر روز جز شنبه‌ها ساعت 19 در تماشاخانه باران روی صحنه می‌رود.

58245

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "لوریس چکناواریان: خودمان را گم کرده‌ایم" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

تبلیغات