روایتی از اوضاع وخیم کارخا 

رئیس اتحادیه کاشی‌سازان از تعطیلی برخی کارخانه‌های کاشی و سرامیک به دلیل تشدید رکود در اقتصاد کشور خبر داد و گفت: هم اکنون کارگران با تأخیر ۶ تا ۸ ماهه در دریافت حقوق خود روبرو هستند.

به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز) : مصطفی گودرزی، اظهار داشت: وضعیت صنعت کاشی و سرامیک، رابطه‌ای مستقیم با ساخت و ساز در کشور دارد که در حال حاضر به دلیل رکود در ساخت و ساز شاهد رکود در این صنعت نیز هستیم.
وی با بیان اینکه قبلاً تولید کاشی و سرامیک بیش از نیاز کشور بود، افزود: حدود 2 سال پیش به اندازه نیاز کشور در انبار کارخانه‌ها و مراکز توزیع، اشباع کاشی و سرامیک داشتیم که با تشدید رکود، میزان این انباشت نیز افزایش یافته است.
به گفته وی، نیاز کشور به کاشی و سرامیک سالانه 250 میلیون متر مربع است که در حال حاضر حدود 350 تا 400 میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در انبار کارخانه‌ها و مراکز توزیع انباشت شده است.
گودرزی با بیان اینکه رکود باعث کاهش قابل توجه تولید کارخانه‌های کاشی و سرامیک شده است، گفت: در حال حاضر با تعطیلی چند کارخانه، تولید کاشی و سرامیک به دلیل مشکل تأمین نقدینگی روبه‌رو هستیم و چند کارخانه نیز رو به ورشکستگی می‌روند.
وی با اشاره به مصوبه جدید دولت برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی بدهکار به سیستم بانکی، گفت: اگر این مصوبه به درستی اجرا شود، می‌تواند تا حدی مشکل برخی کارخانه‌ها را برطرف کند، اما یک درمان قطعی نخواهد بود و مشکل این صنعت، زمانی برطرف می‌شود که ساخت و ساز رونق گیرد.
وی با اشاره به تجمع کارگران برخی کارخانه‌ها به دلیل مشکلات کارگری و تأخیر 6 تا 8 ماهه در پرداخت حقوق کارگران، گفت: کارگران کارخانه‌ها مقابل استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و شورای شهر تجمع می‌کنند و خواستار حل مشکل‌شان هستند.
رئیس اتحادیه کاشی‌سازان تصریح کرد: اگر مشکل صنعت برطرف نشود، تا پایان سال شاهد تعطیلی 10 تا 20 کارخانه تولید کاشی و سرامیک خواهیم بود.
گودرزی با اشاره به مذاکرات انجام شده بین تولیدکنندگان کاشی و سرامیک با مسئولان دولتی، گفت: در حال حاضر بازار کششی برای خرید تولیدات این صنعت ندارد و در چنین شرایطی برخی کارخانه‌ها نیز به دمپینگ کالا روی آورده‌اند که البته به مرور از بازار حذف می‌شوند.
وی در مورد تأثیر واردات بر تولید داخل نیز گفت:‌ در صنعت کاشی و سرامیک، میزان واردات در حد قابل توجهی نیست و فقط برخی محصولات که در داخل تولید نمی‌شوند، از چین به کشور وارد می‌شوند.
برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "روایتی از اوضاع وخیم کارخا " کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات