عواملی که سبب رشد بازار می‌شوند

 

با توجه به ورود شاخص به کانال 73 هزار واحد و احتمال پایین رفتن شاخص تا مرز 71200 واحد در صورت عدم حمایت از بازار، شاهد بروز هیجان فروش در بازار هستیم.

نخستین توصیه به سهامداران در شرایط فعلی، عدم فروش است و اگر این فعالان بازار سرمایه، در کسب سود کوتاه‌مدت با شکست مواجه شده‌اند، بهتر است به سودهای میان مدت و بلند مدت بیندیشند. در حال حاضر، در نقطه مقابل هیجان خرید اسفند ماه هستیم و این ریزشها هر چقدر هم ادامه داشته باشد، با سرعت بیشتری جبران خواهد شد و قیمت‌ها به تعادل خواهند رسید.

بنابراین با توجه به عواملی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود، در می‌یابیم بازار تا پایان سال رشد خوبی خواهد داشت و در کوتاه مدت نیز سیگنال بازگشت خود را صادر خواهد کرد:

1. خبر کاهش نرخ سود بانکی که در میان مدت بازار را با رشد مواجه می‌کند، سبب ورود آرام نقدینگی به بازار سرمایه و بازار مسکن خواهد شد.

2. اعطای مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی برای خاهن به معنای چراغ سبز سازمان بورس به شرکت‌هایی است که تقاضای خود را در سال گذشته ثبت کرده‌اند. این موضوع می‌تواند به افزایش پویایی بازار سرمایه در روزها و هفته‌های آتی کمک کند.

3. تکذیب خبر ارایه اطلاعات سهامداران به سازمان هدفمندی نیز می‌تواند هیجان عمومی را کاهش دهد.

4. فشار تبلیغات اقتصادی علیه دولت که می‌تواند با ریزش‌های بورس، تشدید ‌شود، به عنوان ابزار تبلیغاتی در دست گروه اپوزوسیون دولت قرار دارد؛ همچناکه ترکش‌های ارج در رسانه‌ها ملاحظه می‌شود. ریزش بورس می‌تواند کمپین تبلیغاتی بزرگی علیه دولت باشد؛ بنابراین احتمال می‌رود شاهد تصمیمات قابل توجهی از سوی دولت جهت بهبود شرایط بورس در سال 95 باشیم؛ زیرا عملکرد سال 95 میتواند انتخابات سال آینده ریاست جمهوری را تحت تاثیر قرار دهد. دولت نیک میداند ریزش بورس سبب کمرنگ جلوه دادن برجامی که برگ برنده دولت در این سه سال بوده است، می‌شود.  

5. تاکیدات رهبر انقلاب بر بهبود شرایط اقتصادی و شتاب بخشیدن به توسعه اقتصادی نیز می‌تواند به معنای ریسک پذیر شدن دولت در بهبود فعالبتهای توسعه ای و بهبود سیاستهای حمایتی از صنایع   و سیاستهای انبساطی پولی در بازار باشد. باید دید دولت چه برنامه ای برای به نتیجه رساندن اقتصاد در سال 95 خواهد داشت.

در پایان تاکید می‌شود، بازار امسال آبستن اتفاقات زیادی خواهد بود و عوامل بنیادین و سیاسی و حتی تکنیکالی نشان از رشد بازار در یک دوره یک ساله دارد. بنابراین بهتر است فعالان بازار سرمایه با این رویکرد به بازار بنگرند.

منبع: شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو)

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "عواملی که سبب رشد بازار می‌شوند" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات