هشدار دوباره عراق درباره دخالت عربستان در امور داخلی این کشور

95/03/28 - 17:53

شماره: 13950328000664

نسخه چاپيارسال به دوستان http://fna.ir/D6RUHN کپی

آدرس مورد نظر کپی شد

وزارت خارجه عراق در بیانیه ای نسبت به سخنان و دخالت سفیر عربستان سعودی در امور داخلی عراق هشدار داد.

خبرگزاری فارس: هشدار دوباره عراق درباره دخالت عربستان در امور داخلی این کشور

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «احمد جمال» سخنگوی وزارت خارجه عراق با هشدار به «ثامر السبهان» سفیر عربستان سعودی در بغداد از دخالت وی در امور عراق انتقاد کرد.

به گزارش وبگاه خبری «رودآوا»، وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای نسبت به دخالت های عربستان سعودی نوشت: پیش از این نیز وزارت خارجه عراق سفیر عربستان در بغداد را فراخوانده و به او ابلاغ کرده است که سفیر عربستان باید تابع قوانین و مقررات بین المللی مربوط به تعامل سفراء با رسانه ها و نحوه سخن گفتن با افکار عمومی باشد و از دخالت در امور داخلی عراق بپرهیزد و برای توسعه روابط دوجانبه تلاش کند؛ به ویژه اینکه عراق در مقطع کنونی درحال جنگ با تروریسم است.

سخنگوی وزارت خارجه عراق در این بیانیه گفته است: ما هرگز به هیچ سفیری اجازه نخواهیم داد با انتقال دشمنی کشورش با سایر کشورها به عراق، از مأموریت دیپلماتیک خود برای فرقه افکنی در این کشور استفاده کند و وزارت خارجه عراق مطابق توافق وین در مورد روابط دوجانبه، اقدامات لازم و مناسب را در این خصوص اتخاذ خواهد کرد.

وزارت خارجه عراق 24 ژانویه گذشته سفیر عربستان را در اعتراض به سخنان وی در رسانه ها درباره نقش نیروهای بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) فراخواند و مراتب اعتراض خود را به وی رساند.

سفیر عربستان 23 ژانویه سال گذشته گفته بود: «مخالفت کردها و اهالی استان الانبار با ورود نیروهای بسیج مردمی به مناطق آن ها نشان می دهد که نیروهای بسیج مردمی در بین جامعه عراق مقبولیتی ندارند».

وزارت خارجه عراق در واکنش به این اظهارات السبهان، آن را دخالت آشکار عربستان سعودی در امور داخلی عراق دانست.

نیروهای بسیج مردمی موسوم به الحشد الشعبی پس از آنکه تروریست های داعش بر اثر خیانت برخی مسئولان شهر موصل توانستند این شهر و سایر مناطق شمال عراق را اشغال کنند، با فتوای «سیدعلی سیستانی» مرجع عالی قدر عراق تشکیل شد.

این هفته آقای سیستانی در واکنش به اتهام های برخی مبنی بر تهاجم نیروهای بسیج مردمی به اهالی سنی مذهب مناطق عراق تأکید کرد: «نیروهای بسیج مردمی تنها برای مبارزه با داعش تشکیل شده و این نیروها از برادران سنی خود در برابر داعش و تروریست ها حمایت می کنند».

انتهای پیام/م
 

http://fna.ir/D6RUHN

اخبارمرتبط :

95/03/28 - 17:28


برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "هشدار دوباره عراق درباره دخالت عربستان در امور داخلی این کشور" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات