بخش خصوصی چگونه منسجم و متحد می شود؟ / برهه حساس بخش خصوصی

اقتصاد > اقتصاد کلان - رئیس اتاق بازرگانی در یادداشت تلگرامی امروز عصر خود نوشت: اقتصاد ایران در پیچیده ترین دوران چند دهه گذشته به سر می برد و اقتصاددانان طیف های مختلف بیشتر از هر زمان دیگری معتقدند دور شدن دولت از بنگاه داری ،تحکیم پایه های مالکیت و شفاف شدن قواعد بازی برای سپردن امور به بخش خصوصی لازم و ضروری است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین جلال پور در این یادداشت تلگرامی نوشته است: رهبر انقلاب در ماه های گذشته، بارها اولویت اصلی کشور را مسائل اقتصادی اعلام کرده اند.

رئیس جمهور بارها بر نقش و اهمیت بخش خصوصی در اقتصاد کشور تأکید کرده است. رئیس مجلس خبر داده که نمایندگان قصد دارند آیین نامه داخلی مجلس را بازبینی کنند تا شرایط برای حضور نماینده بخش خصوصی در صحن علنی و اظهارنظر درباره مسائل اقتصادی کشور فراهم شود.

معاون اول رئیس جمهور نیز هفته گذشته،در چند اظهار نظر به اهمیت نقش اتاق ایران در سیاست گذاری و سپردن امور به بخش خصوصی تأکید کرده است.

اقتصاد ایران در پیچیده ترین دوران چند دهه گذشته به سر می برد و اقتصاددانان طیف های مختلف بیشتر از هر زمان دیگری معتقدند دور شدن دولت از بنگاه داری ،تحکیم پایه های مالکیت و شفاف شدن قواعد بازی برای سپردن امور به بخش خصوصی لازم و ضروری است.

بخش خصوصی از بازیگران متعدد ،بزرگ و صاحب نفوذی تشکیل شده که در بخش‌های مختلف با یکدیگر رقابت می‌کنند.

حال این پرسش مطرح می شود که حاکمیت چگونه می تواند در سیاست گذاری از بخش خصوصی بازی بگیرد در حالی که در این بخش هم،دیدگاه ها یکسان نیست و برای مشکلات مختلف اقتصادی،نسخه های گوناگون توصیه می شود؟

پاسخ صحیح بخش خصوصی به این پرسش در شرایط کنونی بسیار اهمیت دارد و بیش تر از آن، وحدت رویه و اتحاد بیشتر و تشدید روحیه همکاری جمعی است که کنش گران و نظریه پردازان و نمایندگان بخش خصوصی باید آن را به نمایش بگذارند.

اگرچه گفته می‌شود، روحیه همکاری جمعی میان ایرانیان ضعیف است اما از آن جا که بخش خصوصی پس از چند دهه حاشیه   نشینی،فرصت ابراز وجود مجدد و نقش آفرینی دوباره در اقتصاد ملی پیدا کرده است،حتما این گزاره را مد نظر قرار می دهد که هیچ چیز جز کار جمعی و تلاش برای رسیدن به یک هدف مشترک نمی تواند تأمین کننده منافع همه فعالان این بخش باشد.

از همه همکارانم در اتاق ها،روزنامه نگاران صاحب فکر،منتقدین و نظریه پردازان اقتصادی تقاضا دارم روی این موضوع تمرکز کنند.

سوال این است که تشکل های بخش خصوصی و به خصوص اتاق ایران، در شرایط جدید اقتصاد ایران چه نقشی می توانند ایفا کنند؟ و این که بخش خصوصی را حول چه موضوعی می شود متحد و منجسم کرد؟

22439

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "بخش خصوصی چگونه منسجم و متحد می شود؟ / برهه حساس بخش خصوصی" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات