مشکلات ساختاری مانع افت سود بانکی/ بانکداری بدون ربا با سود 27 درصد ممکن نیست

نسخه چاپيارسال به دوستان http://fna.ir/9P7LLS کپی

آدرس مورد نظر کپی شد

به رغم انتشار خبر کاهش سود بانکی توسط بانک‌های خصوصی، هنوز فعالان اقتصادی عملی شدن این اقدام را به دیده تردید نگریسته و معتقدند مشکلات درونی بانک‌ها مانع از کاهش سود به اعداد واقعی می‌شود.

خبرگزاری فارس: مشکلات ساختاری مانع افت سود بانکی/ بانکداری بدون ربا با سود 27 درصد ممکن نیست

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، اواسط هفته گذشته بود که یکی از بانک‌های خصوصی سود سپرده‌های خود را به‌ صورت داوطلبانه 2 درصد کاهش داد و از روزهای بعد چند بانک خصوصی دیگر نیز به این حرکت پیوستند تا در روز سه‌شنبه، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خصوصی کشور، نرخ سود سپرده موردتوافق این بانک‌ها را از اول تیرماه 15 درصد اعلام کند. این کاهش سود البته باوجود تشکیل جلسه شورای پول و اعتبار در دستور کار قرار نگرفت و از همین رو تنها به بانک‌های خصوصی محدود شد.

* چسبندگی بالای سود تسهیلات

با این‌ حال برخی کارشناسان بانکی تردیدهایی را در این مسئله وارد کرده‌اند و معتقدند کاهش سود سپرده، تنها معضل اقتصاد کشور نیست و مسئله اصلی، نرخ بالای سود تسهیلات و هزینه زیاد تأمین مالی تولیدکنندگان است که در فضای فعلی اقتصاد با تنگنای شدید نقدینگی مواجه هستند.

در حالی‌ که وزیر اقتصاد چندی پیش، حاشیه سود مناسب برای بانک‌ها را 4 درصد عنوان کرده بود، عملکرد بانک‌ها در این مدت نشان‌دهنده پافشاری بر حاشیه سود حداقل 5 یا 6 درصدی بین سود سپرده و سود تسهیلات است.

استدلال مدیران بانکی در قبال این حاشیه 5 الی 6 درصدی، بالا بودن هزینه‌های اداری بانک‌ها، اعمال نرخ ذخیره قانونی 10 الی 13 درصدی و ساختار پرداخت سود ماهانه سپرده و دریافت سالانه سود تسهیلات از گیرندگان وام است و این یعنی حتی در صورت اجرای صحیح کاهش سود سپرده‌ها از سوی بانک‌ها، سود تسهیلات به نسبت کمتری کاهش خواهد یافت و عملاً این تصمیم به نفع بانک‌ها تمام می‌شود.

*مشکلات درونی بانک‌ها عامل اصلی چسبندگی سود

در این رابطه، سید رسول رنجبران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با ابراز امیدواری نسبت به کاهش سود تسهیلات به‌ عنوان مشکلی اصلی تولید در کشور گفت: سود بانکی با شعار و دستور کاهش نخواهد یافت و باید در درجه اول، عوامل بالادستی این عدم کاهش را شناسایی کرد.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه افزود: شرایط فعلی بانک‌ها که تنگنای نقدینگی یکی از آن‌ها است، سه عامل اصلی دارد که عبارت‌اند از مشکلات بیرونی اقتصاد، ساختار مالی و سرمایه‌گذاری بانک‌ها و مشکلات درونی آن‌ها که مورد سوم، پررنگ‌ترین عامل و ام المسائل نظام بانکی در کشور است.

این فعال اقتصادی در ادامه به تشریح مشکلات درونی بانک‌ها پرداخت و تصریح کرد: عوامل مهمی را می‌توان به‌ عنوان مشکلات درونی بانک‌ها نام برد که عبارت‌اند از بنگاه‌داری بانک‌ها، ضعف قوانین درونی، عدم نظارت بانک مرکزی، افزایش معوقات غیرجاری، اختلاس‌ها، مطالبات از دولت و بالا بودن هزینه اداری.

*اولویت بانک‌ها در تأمین مالی زیرمجموعه‌ها

وی با انتقاد از بنگاه‌داری بانک‌ها اظهار داشت: بانک‌ها در پاسخ به درخواست تولیدکنندگان ادعا می‌کنند که نقدینگی در اختیار ندارند و پرواضح است، زمانی که بانک‌ها خود به بنگاه‌داری روی می‌آورند اولویت اعطای تسهیلات، زیرمجموعه‌های آن‌ها خواهد بود و البته این تمام موضوع نیست و بعضاً به دلیل عمومی بودن این بنگاه‌ها، بهره‌وری در آن‌ها بسیار پایین است و این باعث هدر رفت منابع بانکی و کوچک شدن هر چه بیشتر سهم نقدینگی نزد بانک‌ها می‌شود.

*بانکداری بدون ربا با سود 27 درصد ممکن نیست

رنجبران قوانین بانکی کشور را بسیار ناقص توصیف کرد و گفت: پس از گذشت 4 دهه از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز هیچ‌کسی نمی‌داند بانکداری اسلامی چیست و بانک‌های ما نیز به بدترین نحو در حال دریافت سود از تولیدکنندگان هستند و هیچ جای دنیا را نمی‌توان پیدا کرد که در آن حداقل سود تسهیلات، بالای 27 درصد باشد.

وی همچنین اظهار داشت: در چنین حالتی، تولیدکننده برای فرار از زیان حداقل باید 40 درصد حاشیه سود داشته باشد که عددی غیرقابل‌دسترس است و موجب کاهش رقابت‌پذیری تولید کشور در مقایسه با سایر کشورها می‌شود.

*تسهیلات به تولید اولویت بانک‌ها نیست

به گفته رنجبران در کشورهای توسعه‌یافته، بانک‌های مرکزی از استقلال نسبی برخوردار هستند و ثبات در سیاست‌گذاری پولی کمک زیادی به رفع مشکلات این‌چنینی در آن کشورها می‌کند اما در کشور ما بانک مرکزی همیشه تحت تأثیر تصمیمات دولت بوده و با فشار دولت، از وظایف اصلی نظارتی خود دورافتاده و نتیجه آن عدم نتیجه دهی سیاست‌های پولی همچون کاهش نرخ سود است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق اصفهان افزایش معوقات بانکی و رقم بالای مطالبات سوخت شده بانک‌ها را دیگر عامل تشدیدکننده تنگنای نقدینگی در نظام بانکی دانست و افزود: در کنار آن، بانک‌ها علاقه چندانی به اعطای تسهیلات به تولید نداشت و تمایل دارند منابع خود را به تجارت یا فعالیت‌هایی با حاشیه سود بالا اختصاص دهند که نتیجه آن چند سال گذشته در بازارهای کاذبی همچون ارز و طلا هویدا شد.

* هزینه‌های بالا و بهره‌وری پایین

وی اختلاس را به معنای منجمد شدن قسمت اعظمی از دارایی‌های بانک و سوخت شدن آن دانست و تصریح کرد: هزینه‌های بانکداری نیز به طرز غیرقابل قبولی در کشور بالا رفته و بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، در ایران به ازای هر 100 مشتری، 4 کارمند بانک در حال فعالیت هستند و مضافاً بانک‌ها هزینه بالایی نیز صرف اجاره و خرید املاک لوکس در بهترین نقاط شهرها می‌کنند و سؤال اینجاست که آیا این هزینه‌ها نمی‌تواند صرف اعطای تسهیلات به تولید شود.

رنجبران در خاتمه، عنوان کرد: مخالف صرف هزینه در امکانات بانکی نیستیم اما بهتر است این صرف هزینه در زیرساخت‌های همچون اینترنت بانک و تجهیزات به‌روز خدمات‌رسانی سریع به مشتریان باشد و به نظر می‌رسد با ساختار کنونی بانکداری در کشور و اولویت‌های غلطی که در این ساختار جا افتاده، بازهم نقدینگی موجود صرف اعطای وام به دولتی‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه شود و منابعی برای بخش خصوصی باقی نماند.

انتهای پیام/63062/ت40

http://fna.ir/9P7LLS

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

تبلیغات