زرق و برق‌های دنیوی مانع رسیدن به لذت‌های اخروی می‌شود / کثرت اموال ابزاری برای فریب انسان

95/03/28 - 04:43

شماره: 13950328000056

نسخه چاپيارسال به دوستان http://fna.ir/PXVUHC کپی

آدرس مورد نظر کپی شد

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: زرق و برق‌‌های دنیوی، انسان‌‌ها را فریب می‌دهد و اجازه نمی‌دهد که انسان‌ها به لذت‌‌های اخروی برسند.

خبرگزاری فارس: زرق و برق‌های دنیوی مانع رسیدن به لذت‌های اخروی می‌شود / کثرت اموال ابزاری برای فریب انسان

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی شامگاه پنجشنبه در جلسه درس اخلاق در دفتر مقام معظم رهبری در قم با اشاره به سرگرمی‌های دنیا اظهار کرد: امروزه سرگرمی‌‌هایی در دنیا همچون بازی‌‌های کامپیوتری، مردم زیادی را به خود مشغول کرده، در حالی که آنها چیزی از این بازی‌‌ها به دست نمی آورند، آخر این بازی‌‌ها هم خستگی است. خیلی از کارهایی که ما جدی می‌گیریم، مثل همین بازی‌‌ها است.

وی ادامه داد: گاهی انسان از اینکه عمرش می‌گذرد و کاری انجام نمی‌دهد، ناراحت است، برای همین به سراغ سرگرمی‌‌ها می‌رود تا گذشت زمان را احساس نکند، در حالی که چیزی هم با این سرگرمی‌‌ها گیر انسان نمی‌آید، از جمله این کارها می‌توان به تماشا کردن فوتبال اشاره کرد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: یکی از ویژگی‌‌های انسان‌‌ها خودآرایی است، انسان‌‌ها معمولا کاری می‌کنند تا دیگران از آنها خوششان بیاید که البته این کار گاهی می‌تواند مطلوب هم باشد. تفاخر یکی دیگر از کارهای انسان‌‌ها در این دنیا است و انسان‌‌ها معمولا به داشتن چیزهایی همچون منزل و ماشین در مقابل دیگران افتخار می‌کنند، در حالی که صرف داشتن این چیزها حاصلی برای انسان ندارد، در روایات آمده است که هیچ انسانی روی زمین بیشتر از آنچه که خورده، از دنیا روزی برنداشته است.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به ابدی بودن نعمت‌‌های اخروی گفت: نعمت‌‌های دنیا محدود است و انسان آن را با زحمت به‌دست می‌آورد، اما نعمت‌‌های آخرت ابدی است و انسان برای به دست آوردن این نعمت‌‌ها نیازی به زحمت کشیدن و تقلا کردن ندارد. اگر انسان فکر کند، می‌بیند که نعمت‌‌های دنیا و آخرت با یکدیگر قابل مقایسه نیست.

وی ادامه داد: در گذشته داشتن فرزندان زیاد جزو افتخارات انسان‌‌ها بود و به این مسأله در قرآن هم اشاره شده است، اما اکنون پدر و مادرها بیشتر به دنبال خوشگذرانی هستند و رنج فرزندداری را تحمل نمی‌کنند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: زندگی در این دنیا همچون زمینی است که سبز می‌شود، ولی پس از مدتی این زمین سرسبز خشک شده و در نهایت هم باد آن برگ‌‌های خشک را با خود می‌برد. اگر انسان به قبرستان‌‌ها برود، تصاویر انسان‌‌های خوش چهره زیادی را می‌بیند که مردند و دفن شدند و در نهایت جنازه ایشان تبدیل به خاک شد.

آیت‌الله مصباح‌یزدی، مثال زدن را یکی از شیوه‌‌های خداوند در قرآن دانست و تصریح کرد: خدا از این شیوه برای معرفی آخرت به انسان استفاده کرده است. آخرت دو خانه است، یک خانه پرنعمت که انسان هر آن چیزی که بخواهد در آن وجود دارد، اما یک خانه دیگر در آخرت به نام جهنم است که این خانه پر از عذاب است و وصف عذاب‌‌های جهنم یک کتاب می‌خواهد.

وی ادامه داد: این زرق و برق‌‌های دنیوی، انسان‌‌ها را فریب می‌دهد و اجازه نمی‌دهد که انسان‌ها به لذت‌‌های اخروی برسند. انسان زمانی که سرگرم بازی و خودآرایی و فخرفروشی شود، از رسیدن به لذت‌‌های اخروی محروم خواهد شد. لعب و لهو و کثرت اموال ابزاری برای فریب دادن انسان است تا به آخرت نرسد.

استاد حوزه علمیه قم افزود: انسان آگاه از این ابزارهای مادی به عنوان اسبابی برای رسیدن به هدف و رستگاری استفاده می‌کند، در آن صورت هر لحظه عمر انسان برای او ثواب خواهد داشت و در نهایت در آخرت به لذت‌‌های ابدی می‌رسد. لذت‌‌هایی که زحمت و خستگی ندارد و انسان بدون هیچ محدودیتی می‌تواند از این لذت‌‌های اخروی استفاده کند.

آیت‌الله مصباح‌یزدی با اشاره به محدود بودن دنیا گفت: به فرض که همه زندگی انسان در دنیا به خوشی بگذرد، اما دنیا به هیچ وجه قابل مقایسه و جایگزینی با آخرت نیست، لذت‌‌های آخرت از نظر زمان، نوع و امتداد بسیار فراتر از لذت‌‌های دنیوی است، این در حالی است که لذت‌‌های دنیوی آنی و محدود است.

انتهای پیام/2258/ر40/

http://fna.ir/PXVUHC

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات