ترامپ و کلینتون با رأی چند میلیون آمریکایی پیروز شدند؟

 انتخابات روز سه‌شنبه دموکرات‌ها که در واشنگتن برگزار شد و با پیروزی «هیلاری کلینتون» به پایان رسید، ایستگاه آخر رقابت‌های درون‌حزبی برای مشخص شدن نامزدهای نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بود.

در پایان این رقابت‌های پر فراز و نشیب، در اردوگاه‌ها دموکرات‌ها کلینتون پیروز شد و در بین جمهوری‌خواهان هم «دونالد ترامپ» در جایگاه نخست قرار گرفت.

حضور دو نامزد جنجالی یعنی «برنی سندرز» و ترامپ در این رقابت‌ها موجب شد تا انتخابات درون حزبی امسال در آمریکا با استقبال بیشتری نسبت به سال‌های گذشته مواجه شود. هم سندرز سوسیالیست و هم ترامپ سرمایه‌دار طرفدارانی مختص به خود داشتند که برخی از آن‌ها پیش از این از رأی دادن خودداری می‌کردند. 

البته میزان مشارکت در انتخابات مقدماتی در تمام مناطق یکسان نبود و تفاوت قوانین انتخاباتی در ایالت‌های مختلف موجب شده بود تا شمار رأی‌دهندگان متفاوت باشد. 

هرچند شمار رأی دهندگان در رقابت‌های امسال افزایش یافت، اما باز هم رأی هیچ‌یک از نامزدها، چه دموکرات و چه جمهوری‌خواه به عدی چون 20 میلیون رأی نزدیک هم نشد.

در جناح دموکرات، هیلاری کلینتون با کسب کمی بیش از 16 میلیون رأی در جایگاه نخست قرار گرفت و سندرز هم که صدها هزار جوان رأی اولی را به سمت خود جذب کرده بود، نزدیک به 13 میلیون رأی به دست آورد. 

جمع آرای حامیان حزب دموکرات در رقابت‌های مقدماتی کمتر از 30 میلیون بوده است. 

در حزب جمهوری‌خواه هم آمارها تقریبا در همین حدود است، اما به واسطه تعدد نامزدها، این رقم بین کاندیداها تقسیم شده است.

ترامپ که پیشتاز بلامنازع انتخابات مقدماتی بود، 13 میلیون و 600 هزار رأی به دست آورد. این بالاترین رأیی است که تاکنون یک نامزد جمهوری‌خواه توانسته در تاریخ رقابت‌های مقدماتی به دست آورد. 

نزدیک‌ترین رقیب ترامپ، تد کروزی بود که تعداد آرایش به 8 میلیون هم نرسیده است. پس از وی «جان کیسیک»، «مارکو روبیو» و «بن کارسون» قرار دارند که به ترتیب 4.2 میلیون، 3.5 میلیون و 835 هزار رأی به دست آورده‌اند. 

جب بوش هم که به واسطه نسبت خانوادگی با دو رئیس‌جمهور سابق در ابتدای رقابت‌ها حساب زیادی رو او می‌شد، اما در بین راه به دلیل عدم اقبال عمومی مجبور به کناره‌گیری شد، تنها نزدیک به 300 هزار رأی کسب کرده است.

مجموع آرا جمهوری‌خواهان 30.6 میلیون رأی اعلام شده است. 

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز 18 آبان (8 نوامبر) برگزار می‌شود و در صورتی که در گردهمایی حزبی اتفاق غیرمعمولی رخ ندهد، ترامپ و کلینتون نامزدهایی نهایی دو حزب خواهند بود.

هنوز آمار دقیقی از تعداد واجدین شرایط رأی دادن در انتخابات پیش رو منتشر نشده است. در انتخابات سال 2012 حدود 235 میلیون نفر از جمعیت 318 میلیونی آمریکا واجد شرایط رأی دادن بودند. در آن سال باراک اوباما نزدیک به 70 میلیون رأی کسب کرد و رئیس‌جمهور باقی ماند. 

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "ترامپ و کلینتون با رأی چند میلیون آمریکایی پیروز شدند؟" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات