کد سهامداری کشور به 8 میلیون و 897 هزار رسید

اقتصاد > بازار مالی - میزان به نقل از مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار از افزایش 34 هزار کد سهامداری در اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: تعداد کد سهامداری در بازار سرمایه گذاری کشور به هشت میلیون و 897 هزار کد رسید.

بازار سرمایه که خرید و فروش سهام در آن صورت می گیرد، در ماه های اخیر و به ویژه پس از رشد سریع در سه ماه پایانی پارسال با استقبال مواجه و سهامداران جدیدی را به سوی خود جذب کرد. 


در اردیبهشت ماه نیز بیش از 30 هزار سهامدار جدید با دریافت کد سهامداری، فعالیت در بورس را آغاز کرده اند. 

بر اساس مقررات، برای دادوستد در بازار بورس به دریافت کد سهامداری نیاز است؛ اشخاص حقیقی و حقوقی پس از طی مراحل قانونی و احراز هویت، می توانند این کد را دریافت کنند. 

مطهره مروج مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با تشریح جزئیات صدور کدهای سهامداری گفت: در اردیبهشت ماه 34 هزار کد سهامدار جدید در بازارسرمایه صادر شد تا تعداد کدهای سهامداران این بازار به رقم هشت میلیون و 897 هزار کد برسد. 

وی افزود: هم اکنون بیش از چهار میلیون و 542 هزار مرد و دو میلیون و 98 هزار زن در بازار سرمایه کد سهامداری دریافت کرده اند. 

این مسئول بازار سرمایه اضافه کرد: همچنین 611 کد سهامدار خارجی نیز صادر شده و مابقی کدهای صادرشده به سهامداران حقوقی تعلق دارد. 

مدیر امور ناشران سمات درباره اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن گفت: حدود 20 هزار نفر در ماه گذشته با خرید اوراق تسهیلات حق مسکن وارد فرآیند دریافت این تسهیلات شدند. 

مروج با بیان اینکه شش هزار و 390 نماد در بازار سرمایه ایران وجود دارد، اظهار داشت: در مجموع 414 نماد در بورس تهران، 495 نماد در فرابورس، 44 نماد در بورس کالا و پنج هزار و 437 نماد در بورس انرژی در پایان اردیبهشت ماه امسال فعال بودند. 

مدیر امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) در باره سهامداران فعال بازار سرمایه در ماه گذشته، گفت: 202 هزار و 574 کد حداقل یک معامله ، 18 هزار و 382 کد بیش از 50 معامله و هشت هزار و 811 کد بیش از 100 معامله را در اردیبهشت ماه انجام دادند. 

مروج افزود: شرکت های سرمایه گذاری توسعه صنعتی با بیش از 242 هزار، ایران خودرو با 153 هزار و توسعه معادن روی ایران با 127 هزار سهامدار، بزرگترین شرکت های بورسی از نظر تعداد سهامدار در پایان ماه گذشته بودند. 

وی ادامه داد: بانک سرمایه با 303 هزار، بانک دی با 182 هزار و بانک مهر اقتصاد 179 هزار سهامدار در صدر بزرگترین شرکت های فرابورسی از نظر تعداد سهامدار در اردیبهشت ماه 95 قرار داشتند.

22439

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "کد سهامداری کشور به 8 میلیون و 897 هزار رسید" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات