چرا بانک‌ها از «مالیات بر سپرده‌ها» می‌ترسند؟

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: با در نظر گرفتن مالیات برای سود سپرده‌های بانکی می‌توان میزان سوددهی در بازارهای مختلف را یکی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، چند ماه گذشته وزیر اقتصاد در رابطه با تعلق گرفتن مالیات به سود سپرده‌های بانکی صحبت کرد. طیب‌نیا با بیان اینکه زمانی خود به دلیل پائین بودن نرخ سود و سرکوب مالی از مدافعان، از معافیت مالیاتی سود سپرده‌های بانکی دفاع می‌کرده است، گفت: اما اکنون نرخ تورم به زیر ۱۲ درصد رسیده ولی برخی بانک‌ها نرخ سودشان به ۲۲ درصد هم می‌رسد و بر این اساس دلیلی برای معافیت مالیاتی در این زمینه وجود ندارد و سپرده‌گذاران بانکی باید مالیاتی بدهند.

بعد از صحبت‌های طیب‌نیا، رئیس کل بانک مرکزی مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرد و گفت: «با وزیر اقتصاد صحبت کردم و وی اعلام کرد که اصلاً قصدی برای اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی وجود ندارد».

در نهایت گرفتن مالیات از سود سپرده‌های بانکی منتفی شد، اما سوالی در این میان مطرح است، اینکه منتفی شدن این طرح به نفع اقتصاد کشور است یا خیر؟ در این رابطه  فرخ قبادی، کارشناس اقتصاد پولی نظرات خود را بیان می‌کند.

فرخ قبادی در این باره به اقتصادنیوز گفت: به طور کلی من موافق اجرای این طرح هستم، چرا که اولاً در کشور ما همه باید مالیات پرداخت کنند و از آنجایی که پول‌هایی که در بانک سپرده‌گذاری شده است نیز یک نوع دارایی محسوب می‌شود بنابراین باید به آنها نیز مالیات تعلق بگیرد و این قضیه فشار را تقسیم می‌کند، دوماً این روزها بسیاری از مردم تنها کارشان این است که پول را در بانک سپرده‌گذاری کنند و سود آن را دریافت کنند و هیچ انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری و تولید وجود ندارد، اما با اجرای این طرح این مشکل تا حدودی رفع خواهد شد.

او افزود: در این میان بانک‌ها نیز مشکلات خود را دارند، به همین خاطر از اینکه این طرح اجرایی شود و به سود سپرده‌های بانکی مالیات تعلق بگیرد می‌ترسند. زیرا در این صورت بسیاری از کسانی که پول‌هایشان را در بانک سرمایه‌گذاری کرده‌اند، سرمایه‌ها را از این بخش خارج می‌کنند.

قبادی در ادامه گفت: در حال حاضر هیچ بازاری وجود ندارد که بازدهی و سودش بیشتر از سود بانک‌ها باشد، به همین دلیل من می‌گویم که باید از سود بانکی مالیات بگیرند.

او افزود: یکی از قدم‌هایی که برای کاهش نرخ سود بانکی می‌توان برداشت اجرای سیاست مالیات به سود سپرده‌های بانکی است. حتی اکنون که نرخ سود بانکی مقداری کاهش یافته است هم موسساتی وجود دارند که به صورت مخفیانه به سپرده‌های شما سودهای 23 یا 24 درصد می‌دهند، خب زمانی که شما بتوانید چنین سودی را دریافت کنید، مسلماً سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر منطقی ندارد.

او گفت: بنابراین با در نظر گرفتن مالیات برای سود سپرده‌های بانکی می‌توان میزان سوددهی در بازارهای مختلف را یکی کرد.

او افزود: همچنین وضعیت نباید به گونه‌ای باشد که وقتی کسی پول خود را در بانک می‌گذارد سودهای بالا دریافت کند، زیرا در این صورت بانک دیگر نمی‌تواند کمتر از این سود، وام بدهد.

برای مشاهده اخبار مشابه با عنوان "چرا بانک‌ها از «مالیات بر سپرده‌ها» می‌ترسند؟" کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات